Otwieramy Umysł
Pomagamy pomagać!

Na co wydaję swoje pieniądze?

Sytuacja w której zawsze brakuje lub od pierwszego do pierwszego jest bardzo często spotykana. Zaznaczam, że rady przedstawione w poniższym artykule kierowane są do każdego kto zarządza jakimkolwiek, nawet najmniejszym budżetem domowym. To proste i przystępne informacje, które pozwolą nakierować i zasugerować ewentualną drogę zmian ku lepszemu.

Każdy z nas czy starszy czy młodszy ponosi wydatki związane z życiem w społeczeństwie. Wszechobecny konsumpcjonizm i aktualny system monetarny wymusił na nas korzystanie ze środka płatniczego zwanego potocznie pieniądzem. Na wstępie zaznaczę, że jak w wielu dziedzinach tak i w finansach istotna jest zasada różnorodności. Tzn. warto budować więcej niż jeden filar dochodu w swoim zestawieniu finansowym. Warto zwrócić uwagę np. na przychód pasywny, który będzie pokrywał nasze koszty. Ale o tym kiedy indziej. Co zrobić kiedy jesteśmy na początku drogi? Zdecydowanie zrewiduj wydatki i dokładnie zanalizuj czy każdy wydatek ponoszony co miesiąc jest niezbędny akurat w tym miesiącu. W takiej sytuacji nie ma taryfy ulgowej jak najszybciej powinno ustalić się w których miejscach zostawiasz najwięcej pieniędzy. Czy są to sklepy z odzieżą, może sklepy meblowe lub dyskonty z ciągłymi promocjami? A może sprzedaż internetowa? Popularne aukcje lub ogłoszenia lokalne? Ważną rzeczą jest ustalenie co wpływa na to że wydajemy pieniądze na co właśnie wydajemy. Nie chodzi w żadnym wypadku o to, że nagle przestaniemy jadać lub zaspokajać swoje potrzeby najniższego rzędu (jeśli na takie potrzeby nie mamy pieniędzy jak najszybciej należy pomyśleć o tym jak zwiększyć dochody ale o tym innym razem). Najważniejsze jest to aby umieć przyznać się do błędu, że coś jest nie tak. To dokładnie tak samo jak z uzależnieniem, nikt nas z tego nie wyleczy jeśli sami nie będziemy chcieli i zrozumiemy, że robiliśmy źle dla siebie jak i otoczenia, ale ważne jest też to, aby ktoś taki dobry przykład mógł pokazać, żeby to zrozumieć. Jeśli już ten etap mamy za sobą lista dokładnych pogrupowanych wydatków pomoże zobrazować na co najczęściej wydajemy. Czy są to wydatki pod wpływem impulsu? A może pod wpływem innych? Bo sąsiad kupił coś nowego dlaczego ja mam być gorszy. A może chodzi o wygórowane potrzeby na które po prostu na razie nas nie stać ale za wszelką cenę otoczeniu i w pewnym sensie sobie chcemy udowodnić, że tak nie jest. Problem w tym że stan portfela lub/i konto w banku najczęściej mówią coś innego.

No dobrze ale co z tą listą? Przeanalizujmy każdy wydatek czy był on na pewno potrzebny, czy bez niego moglibyśmy normalnie funkcjonować do następnego miesiąca lub dłużej? Jeśli sami mamy z tym problem poprośmy kogoś aby nam w tym pomógł. Zawsze łatwiej ocenić sytuację stojąc z boku niż z własnej perspektywy. Przykładowa pogrupowana lista wydatków, która może być dobrym początkiem do analizy. Należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na postawione pytania.

 • Kredyty
  1. Długoterminowe (np. hipoteczny)
  2. Krótkoterminowe (np. gotówkowy – ważne – na co ten kredyt, czy był on niezbędny?)
 • Jedzenie (zweryfikujmy czy najczęściej jemy na mieście czy przygotowujemy obiady w domu, wykorzystujemy wszystko co zakupimy czy połowa lodówki jest wyrzucana bo produkty przeterminowały się?)
 • Media (zweryfikuj wysokość rachunków np. z rodziną lub sąsiadami, po prostu zapytają ile płacą za poszczególne media)
  1. Prąd
  2. Gaz
  3. Woda
  4. O.
  5. Telefon/Internet/Telewizja
 • Środki czystości i chemiczne
 • Odzież
 • Inne np.
  1. Koszty związane z dziećmi
  2. Samochód, paliwo, OC
  3. Ubezpieczenia osób i mienia
  4. Podatki i opłaty np. dochodowy, od nieruchomości itp.
  5. Meble i wystrój domu/mieszkania
  6. Nieprzewidziane wydatki

  To lista bardzo okrojona. Ma ona na celu pokazać, że istotne jest grupowanie wydatków. Każdy z nas dołoży do tej listy wiele elementów, które dotyczą właśnie jego lub odejmie co mu będzie zbędne. Przykładowa lista posłuży nam w zorientowaniu się w jakim miejscu aktualnie jesteśmy.

  Wydatki proponuję zapisywać w ujęciu za miesięcznym z rozbiciem na konkretne szczegółowe kategorie (dla ułatwienia możemy skorzystać z całej gamy programów do zarządzania budżetem dostępnym na komputery, smartfony lub po prostu wykorzystać arkusz Excel, który pozwoli nam sprawdzić na co najwięcej wydajemy). Jeśli dalej nie będziemy w stanie ustalić co jest powodem zawyżonych wydatków warto zapisywać je docelowo z rozbiciem na każdy dzień.

  Po ustaleniu konkretnych kwot z danego miesiąca należy sprawdzić jaki procent (%) dochodów miesięcznych jest przeznaczany na nasze wydatki. Jeśli przeznaczamy:

  1. Od 1 do 50% (Twoje wydatki są na akceptowalnym poziomie))
  2. Od 51 do 70% (Trzymasz wydatki w ryzach i najprawdopodobniej masz nad nimi kontrole)
  3. Od 71 do 100% (Sprawdź na co wydajesz swoje pieniądze, jesteś blisko spirali długu)
  4. Powyżej 100% (Masz problem z wydatkowaniem pieniędzy, jak najszybciej przeanalizuj wydatki lub poproś o pomoc kogoś zaufanego)

  Naszym celem będzie dążenie do pozycji nr 1 (pomijam tutaj wydatki inwestycyjne, na które najlepiej mieć wolne środki, które nie będą obciążały naszego budżetu, ale o tym w następnym artykule). Jeśli znajdujesz się w pozycji 3 lub 4 jak najszybciej musisz podjąć działania kontrolne. Sprawdź dlaczego właśnie jesteś w tym, a nie innym miejscu. Sporządź rzetelnie listę i dokonaj jej analizy, po czym postaraj się wyciągnąć wnioski czy jesteś wstanie obniżyć swoje wydatki do akceptowalnego poziomu (jeśli nie czas na zwiększenie przychodu).

  Podsumowując nie chodzi o to, abyśmy się zaczęli ograniczać w zaspokajaniu swoich potrzeb przez zaprzestanie wydatkowania pieniędzy, chodzi tu o zasadność ponoszonych wydatków i odpowiedź czy zakup był faktycznie niezbędny. Nie popadajmy w paranoje, ale oceńmy naszą listę krytycznie i bez pobłażania. To naprawdę ważne, aby można było przejść do kolejnego etapu czyli zwiększeniu swojego przychodu, ale o tym już w następnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *